środa, 17 lipca 2013

Podróż mojego kota

"Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowy, pieszczoty i miłość ze strony człowieka, a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej". Eugen Skasa - Weiss.

Pytaliście mnie na moim pierwszym blogu o kota i jego przywóz do Stanów. O tym, że nasz kot jedzie z nami wiedzieliśmy już od początku. Nie wyobrażaliśmy sobie, że można go po prostu komuś oddać, jest z nami siedem lat, był świadkiem wielu bardzo ważnym momentów w naszym życiu, tych dobrych i złych i chcieliśmy żeby doświadczał z nami jeszcze więcej. Ponieważ mój mąż wyjechał do Stanów pierwszy, a ja planowałam dołączyć do niego dopiero po ośmiu miesiącach, przyjemność dostarczenia kota spadła na mnie. Nie ukrywam, że do tej naszej podróży przygotowałam się już o wiele wcześniej, zbierając informacje w obu ambasadach, na stronach linii lotniczych, w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym Polski oraz Stanów Zjednoczonych, wreszcie na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Dostałam tak wiele sprzecznych informacji, że przyznaję, iż na koniec już sama nie wiedziałam czy ja tego kota to w ogóle mogę wwieść do tych Stanów czy nie? Najmniejsze wsparcie, jakże przewrotnie, dostałam od znajomych i przyjaciół. Pukali się w czoło i próbowali mnie przekonać, że nie ma żadnej logiki ani sensu w tym, żeby tak daleko wieść zwierzę, że zapewne nie przeżyje albo tak zestresuje się, że zapomni jak się nazywa. Ale ja robiłam swoje, dzwoniłam, pisałam gdzie trzeba, zbierałam informacje i efektem tego jest mój kot cały i żywy w Ameryce!
Od razu napiszę, że ani kot ani pies nie przechodzą kwarantanny przy wjeżdzie na teren Stanów Zjednoczonych, wyjątkiem są chyba tylko Hawaje, no ale tam na razie się nie wybieramy... Kota solidnie przygotowałam, zaszczepiłam już o wiele wcześniej na wszystko co możliwe, choć wymagane jest tylko szczepienie na wściekliznę, co najmniej miesiąc przed wyjazdem. Wszczepiłam mu microczip oraz wyrobiłam u zaprzyjażnionej weterynarz paszport. Ona także wystawiła świadectwo 48 godzin przed wylotem, że zwierzę nie wykazuje żadnych symptomów chorób, którymi mógłby zarazić się człowiek. Ta sympatyczna pani także podała Mauryckowi leki na uspokojenie tuż przed wylotem, które w ostateczności nic tak naprawdę nie dały. Kiedy nadawałam kota w Poznaniu, notabene jako nadbagaż traktowana jest klatka ze zwierzęciem, Maurycek był słyszalny chyba na całym terminalu. No ale musieliśmy się rozstać,  z wielkim płaczem z mojej strony i wewnętrzną złością, ze oto mój mąż niedobry z tym przykrym obowiązkiem zostawił mnie samą! W Niemczech miałam przesiadkę i w momencie kiedy wsiadałam do autobusu, który wiózł mnie z kolei na samolot do Bostonu już wiedziałam, a raczej usłyszałam, że kot mój pierwszą część drogi przeżył. Drugi lot trwał ponad osiem godzin i była to najdłuższa podróż mojego życia, bo nieprawdą jest, że linie lotnicze sprawdzają stan kota w luku, nikt niczego nie sprawdza. Miałam jedynie głęboką nadzieję, że wszystko jest w porządku i że kotek wreszcie zasnął. W Bostonie po szybkiej odprawie, pobiegłam w miejsce gdzie można odebrać nadbagaż i ... jest! Jest szara klatka a w niej coś się rusza! Wiedziałam już, że od tego momentu będzie dobrze. Inspekcję weterynaryjną przeszliśmy sprawnie, dokumenty się zgadzały, nikt kotka nawet nie wyjął z klatki więc szybciutko poszliśmy do mojego męża, który już na nas czekał z bukietem kwiatów!
I tak oto mój kot jest w Stanach. Moja mama śmieje się, że ona osobiście nigdy jeszcze nie była w Ameryce a kot tak! I racja:)
6 komentarzy:

 1. I bardzo dobrze zrobilas! Gratuluje determinacji. Ja zostawilam psa z moimi rodzicami I chyba nigdy sobie tego nie wybacze. Pozdrawiam Mad_zia

  OdpowiedzUsuń
 2. A Ty Madziu gdzie mieszkasz, w której części świata?

  OdpowiedzUsuń
 3. W Anglii, niby niedaleko ale procedury zwiazane z zabraniem zwierzaka skutecznie nas odstraszyly ( 7lat temu) potem kilka lat na wnajetych mieszkaniach gdzie nie mozna bylo miec zwierzat a potem odpuscilam bo.... nie wiem czemu Bo juz minelo kilka lat? Moze dobrze mu u moich rodzicow ? A moze ze ma juz 12 lat? Widzisz tlumacze sie troche:( Teraz mamy Kota Frodo ale ciagle gdzies cos mi mowi ze postapilam zle Sorki ze tak sie wywewnetrzniam :):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj wiem, że w Anglii są kompletnie inne procedury, powiem Tobie na pocieszenie, że pewnie nie zabierałabym tam kota również, długa kwarantanna... Pocieszę Cię, że nam było na pewno łatwiej zabrać kota do USA, wynajem mieszkania ze zwierzęciem też jest dość prosty. Na pewno jest szczęśliwy i jest mu dobrze, jestem przekonana!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jak na razie nie mam planów wyjazdowych ale nie wyobrażam sobie by oddać komuś moje mośki na zawsze. Jak to mówią jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś. Niestety wielu ludzi porzuca rokrocznie psy z okazji wakacji lub po świętach, wiec nigdy nie zrozumieją tych którzy zrobią wszystko by nie porzucić swojego czworonożnego przyjaciela.

  OdpowiedzUsuń
 6. oj bidulek...ale na pewno szczęśliwy ,ze z wami:)))))

  OdpowiedzUsuń